Konopný seznam

Konopný seznam
Konopný seznam - rozcestník do světa konopí, odkazy na stránky věnované konopí

Zajímavé informace z celého internetu. Prověřené kvalitní produkty a služby.

pátek 1. dubna 2011

Velké velikonoční barvení a zdobení

Velikonoce jsou tu a nás čeká pečení a hlavně barvení vajíček pro koledníky. Bez barvených vajíček se Velikonoce neobejdou.

Než se pustíme do jejich zkrášlování, musíme je nejprve uvařit. A jak eliminovat jejich ztráty - popraskání? Opatrnost se vyplatí. Vejce nevystavujeme přílišnému teplotnímu šoku. Z chladničky je tedy nehodíme rovnou do vařící vody, ale necháme je trochu v pokojové teplotě zahřát. Případně je vložíme do vlažné vody. Dále záleží na tom, jakým způsobem budeme vejce barvit. Šetrný způsob je vhodit vejce do barvy rozpuštěné ve vlažné vodě, která se jen zahřívá a přejde do varu. Jedna věc je přitom vajíčka kvalitně obarvit, druhá věc je současně poctivě natvrdo uvařit - hlídáme proto při barvení čas.

A co se týká barvení vajec - pustíte se do ozdobného experimentování, i když bez zkušeností a s nejistým výsledkem, nebo zůstanete u osvědčené kombinaci z drogerie - pytlík se sytou barvou a na to nálepky?

Mramorované kraslice

Pokud se rozhodnete pro první variantu, pamatujte si, že nakonec vždy nejkrásnější jsou přírodně barvená vejce v přirozených barvách. Například měděně mramorovaná vajíčka. Ty se vytvoří obalením vejce kouskem gázy na které položíte cik-cak cibulové slupky. Potom stačí hadřík kolem vajíčka pevně přitáhnout bavlnkou a vejce uvařit. Když nemáte čas, naházejte jednoduše množství slupek do vody a vařte vejce v tom. Nebudou mramorované, ale budou mít krásný jednolitý odstín.

Voskované kraslice

Velkou jehlu nebo špejli opatříme na konci malou kuličkou - o něco větší, než je špendlíková hlavička - například z modelíny. Máčíme ji pak ve včelím vosku a na povrchu skořápky tvoříme dekorace. Stačí malý dotyk - vznikne tečka, při jemném protažení pak tečka s hlavičkou, jakoby malá kometa. Jen kombinací těchto dvou tvarů dosáhneme množství dekorací: například vytečkujte vertikálně a horizontálně dva ovály - a ve vzniklých čtvrtinách vytvořte stylizovaný květ kopretiny. Až se v této technice zdobení zdokonalíte, můžete vytvářet i motivy jemnější, filigránské - právě malou hlavičkou od špendlíku. Aby se nám špendlík dobře držel, "nastavíme" jeho protilehlý konec modelínou nebo obalíme moduritem. Vosk rychle schne, proto postupujeme sice lehce, ale svižně. O něco těžší je vytvořit voskem rovné linky nebo dokonce celou geometrickou síť.

Piplačka je výroba kraslic slaměných, kde se na předkreslený motiv na barvená vejce potřená lepidlem pinzetou nanášejí různě dlouhé kousky slámy, podélně rozpůlené.

Jednodušší je nalepení tenkých proužků lepenky na vejce. Potom vejce uvaříme v přírodní nebo koupené barvě; po odlepení proužků se objeví světlý vzor.

Možná budete barvit jen vařená vejce a pro "profesionální" kraslice se přece jen vypravíte na trh nebo do obchodu. V tom případě se můžete vydat cestou klasiky a nakoupit kraslice malované, s tradičními vzory - nebo kraslice moderního střihu. Zdobené jemným drátkem, sklíčky nebo dokonce pozlacenými plátky.

A finální úprava ...

Vařená barvená vejce (i kraslice) úplně nejlépe vyleštíme kouskem slaniny. Vůně uzené slaniny navíc není při konzumaci vajec na škodu - naopak.

A kde nejvíce vařená barvená vajíčka vyniknou? Na ošatce, na dřevěné míse nebo v proutěném košíku. Efektní je také umístění malovaných vajec (můžeme pro zpestření vzít i pár malých vajíček křepelčích a některé obarvit) do středu velikonoční vánočky upečené ve tvaru věnce.

Vyfouknutá kraslice jsou mnohem lehčí, takže je zviditelníme například zavěšením. Ať už je přivážeme na vrbové proutky ve váze nebo na stuhu pod lustr nad velikonoční stůl.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Odkazy

CZIN.euBaget.cz - Katalog stránek
Pure:katalog - ručně tříděný katalog odkazů
ONCZ.NET
Vložte zdarma reklamní článek s odkazy free web stats

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.